Veřejný závazek CHB
Veřejný závazek - Chráněné bydlení Frýdek-Místek (CHB-FM) (Platnost od 15. 08. 2024)
Veřejný závazek
Chráněné bydlení ve Frýdku-Místku je součástí příspěvkové organizace Náš svět, kterou zřizuje Moravskoslezský kraj. Služba je poskytována na ul. J. Lohrera 779, 738 01 Frýdek-Místek a na ul. Horymírova 2287, 738 01 Frýdek-Místek. Chráněné bydlení Náš svět, příspěvková organizace, poskytuje sociální služby v bytových jednotkách a v samostatných bytech ve Frýdku-Místku.
Příspěvková organizace Náš svět eviduje převážně žadatele z Moravskoslezského kraje. Žádosti z jiných krajů ČR jsou řešeny individuálně dle potřebnosti žadatelů.
Poslání
Posláním chráněného bydlení je poskytovat přiměřenou podporu lidem s mentálním postižením, lidem s mentálním a kombinovaným postižením a lidem s mentálním postižením v kombinaci s chronickým duševním onemocněním. Účelem služby je sociální začleňování, příprava na samostatné bydlení, upevňování a rozvoj samostatnosti, posílení rozhodování a kompetencí, respektování individuálních potřeb a zachování lidských práv a důstojnosti uživatelů.
Základní činnosti
Chráněné bydlení poskytuje následující základní činnosti:
- poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy – pracovníci podporují uživatelé při přípravě stravy, nakupování potravin, při zajišťování stravy od dodavatelů stravy,
- poskytnutí ubytování (ubytování v 1–2lůžkových pokojích),
- pomoc při zajištění chodu domácnosti – uživatelé jsou podporováni v hospodaření s penězi, v péči o domácnost, v úklidu, v práci na zahradě apod.,
- pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu,
- výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti – uživatelům je poskytovaná podpora při vyhledávání aktivit, zájmových činností a trávení volného času, hledání pracovních příležitostí,
- zprostředkování kontaktu se společenským prostředím – pracovníci poskytují podporu při vytváření přirozených mezilidských vztahů, při využívání veřejně dostupných služeb, při obnovení na upevnění kontaktu s rodinou,
- sociálně terapeutické činnosti – podpora uživatelů v běžných sociálních a technických dovednostech (např. práce s PC, ovládání elektroniky apod.),
- pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí – pracovníci podporují uživatelé v projevu jejich svobodné vůle, v samostatném rozhodování.
Profil (charakteristika) jednotlivých chráněných bydlení
Chráněné bydlení ve Frýdku-Místku je poskytováno v bytových jednotkách a bytech na ulici Jaroslava Lohrera 779 a na ulici Horymírova 2287:
Bydlení na ul. Jaroslava Lohrera 779 využívá 35 uživatelů.
Služba je určena pro uživatele s mentálním postižením, s mentálním a kombinovaným postižením a pro uživatele s mentálním postižením v kombinaci s chronickým duševním onemocněním. Služba je rozdělena na komunitní bydlení:
V přízemí:
- bydlení SVÍTÁNÍ (6 uživatelů),
- bydlení ROSA (4 uživatelé).
V 1. patře:
- bydlení LYRA (6 uživatelů),
- bydlení ORION (7 uživatelů),
- bydlení FENIX (6 uživatelů),
- se samostatným vchodem:
- bydlení SIRIUS (6 uživatelů),
Bydlení SVÍTÁNÍ má k dispozici tři dvoulůžkové pokoje, každý pokoj je vybaven kuchyňským koutem a bezbariérovou koupelnou s WC. Celá komunita má společný obývací prostor s kuchyňským koutem.
Bydlení ROSA má k dispozici dva dvoulůžkové pokoje, každý pokoj je vybaven kuchyňským koutem a bezbariérovou koupelnou s WC. Celá komunita má společnou prostornou kuchyň a společný obývací prostor.
Bydlení LYRA má k dispozici tři dvoupokojové bytové jednotky, kde každá bytová jednotka má společnou předsíň a koupelnu s WC. Celá komunita má společný obývací prostor s kuchyňským koutem.
Bydlení ORION má k dispozici tři dvoupokojové bytové jednotky a jednu jednopokojovou bytovou jednotku. Každá bytová jednotka má v předsíni společný kuchyňský kout a koupelnu s WC. Celá komunita má společný obývací prostor s kuchyňským koutem.
Bydlení FENIX má k dispozici dvě dvoupokojové bytové jednotky a dvě jednopokojové bytové jednotky. Každá bytová jednotka má společnou předsíň a koupelnu s WC. Celá komunita má společný obývací prostor s kuchyňským koutem.
Bydlení SÍRIUS má k dispozici tři byty 2+1 (2 pokoje, kuchyňka, předsíň a koupelna s WC).
Bydlení na ul. Horymírova 2287 využívají 4 uživatelé.
Služba je určena pro uživatele s mentálním postižením nebo s mentálním postižením v kombinaci s chronickým duševním onemocněním a je poskytovaná ve dvou bytech 3+1 (2 pokoje, obývací pokoj, kuchyň a koupelna s WC). V každém bytě žijí 2 uživatelé.
Cílová skupina
Sociální služba je určena pro muže a ženy s mentálním postižením, s mentálním postižením v kombinaci se zdravotním postižením a osoby s mentálním postižením v kombinaci s chronickým duševním onemocněním, které potřebují podporu jiné fyzické osoby. Věková struktura cílové skupiny uživatelů je 19–80 let.
Pro příjem uživatelů je stanovena věková struktura cílové skupiny do 64 let.
Služby nemohou být poskytovány osobám:
- jejichž zdravotní stav vyžaduje poskytnutí péče ve zdravotnickém zařízení,
- s akutním infekčním onemocněním, které závažným způsobem ohrožuje ostatní uživatele (nebezpečí infekce),
- které závažným způsobem narušují soužití s ostatními uživateli a porušují pravidla chráněného bydlení,
- s nekompenzovanou závislostí na alkoholu a omamných a psychotropních látkách.
Kapacita a rozsah poskytování sociální služby
Kapacita služby je pro 39 uživatelů.
Bydlení na ul. Jaroslava Lohrera je určeno pro 35 uživatelů.
Služba je poskytována 24 hodin denně dle potřeb uživatelů.
Bydlení na ul. Horymírova je určeno pro 4 uživatele.
Služba je poskytována od 7:00 do 19:00 hod.
Cíle chráněného bydlení
Hlavním cílem sociální služby je uživatel, který je motivován a připraven k přechodu do běžného života.
Dílčí cíle:
- uživatel, který zvládá péči o sebe a svou domácnost samostatně nebo s minimální podporou,
- uživatel, který je motivován k rozhodování o své osobě a zodpovědnosti za své jednání,
- uživatel, který uplatňuje své pracovní dovednosti na chráněném či volném trhu práce,
- uživatel, který využívá dostupné veřejné služby a umí aktivně trávit volný čas,
- uživatel, který umí navazovat přátelské vztahy, udržuje stávající vztahy s rodinou a přáteli.
Zásady služby
- individuální přístup k uživatelům – služby jsou poskytovány individuálně na míru uživateli,
- ochrana práv a důstojnosti uživatelů (předcházení předsudkům) – respektování soukromí, rozhodování,
- rozvoj samostatnosti uživatelů – vedení uživatelů k maximální samostatnosti při zvládání každodenních činností,
- podpora sociálního začleňování uživatelů – využívání běžných služeb, upevňování pracovních, osobních a společenských návyků,
- partnerský přístup k uživatelům – uživatel je vždy rovnocenným partnerem, pracovníci respektují jeho vůli a oprávněné zájmy,
- zásada odbornosti – vzdělávání pracovníků, předávání nabytých zkušeností kolegům, externí audity.