Veřejný závazek CHB
Veřejný závazek - Chráněné bydlení Frýdek-Místek (CHB-FM) (Platnost od 01. 12. 2021)
Veřejný závazek
Chráněné bydlení ve Frýdku-Místku je součástí příspěvkové organizace Náš svět, kterou zřizuje Moravskoslezský kraj. Služba je poskytována na ul. J. Lohrera 779, 738 01 Frýdek-Místek a na ul. Horymírova 2287, 738 01 Frýdek-Místek. Chráněné bydlení Náš svět, příspěvková organizace, poskytuje sociální služby v bytových jednotkách a v samostatných bytech ve Frýdku-Místku. Příspěvková organizace Náš svět přijímá převážně žadatele z Moravskoslezského kraje. Žádosti z jiných krajů ČR řeší individuálně dle potřebnosti žadatelů.
Poslání
Posláním chráněného bydlení Náš svět, příspěvková organizace ve Frýdku-Místku je poskytovat každodenní pobyt a aktivní podporu lidem s mentálním postižením, lidem s kombinovaným postižením a lidem s mentálním postižením v kombinaci s chronickým duševním onemocněním, kteří potřebují přiměřenou podporu jiné osoby za účelem sociálního začleňování a chtějí žít způsobem života, který je obvyklý pro jejich vrstevníky. Podpora spočívá v přípravě na samostatné bydlení, v upevňování a rozvoji samostatnosti, v respektování individuálních potřeb a zachování lidských práv a důstojnosti.
Základní činnosti
Chráněné bydlení poskytuje následující základní činnosti:
- poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy - pracovníci podporují uživatelé při přípravě stravy, nakupování potravin, při zajišťování stravy od dodavatelů stravy,
- poskytnutí ubytování (ubytování v 1-2lůžkových pokojích),
- pomoc při zajištění chodu domácnosti - uživatelé jsou podporováni v hospodaření s penězi, v péči o domácnost, v úklidu, v práci na zahradě apod.,
- výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti - uživatelům je poskytovaná podpora při vyhledávání aktivit, zájmových činností a trávení volného času,
- zprostředkování kontaktu se společenským prostředím - pracovníci poskytují podporu při vytváření přirozených mezilidských vztahů, při využívání veřejně dostupných služeb, při obnovení na upevnění kontaktu s rodinou,
- sociálně terapeutické činnosti - podpora uživatelů v běžných sociálních a technických dovednostech (např. práce s PC, ovládání elektroniky, péče o sebe apod.),
- pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu,
- pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí - pracovníci podporují uživatelé v projevu jejich svobodné vůle, v samostatném rozhodování.
Profil (charakteristika) jednotlivých chráněných bydlení
Chráněné bydlení ve Frýdku-Místku je poskytováno v bytových jednotkách a bytech:
- Bydlení na ul. Jaroslava Lohrera 779 - pro 35 osob.
- Bydlení na ul. Horymírova 2287 - pro 4 osoby.
Chráněné bydlení ve Frýdku-Místku na ul. Jaroslava Lohrera je rozdělené na skupiny:
- bydlení v příze,mí - zcela bezbariérové:
o skupina SVÍTÁNÍ - pro 6 osob
o skupina ROSA - pro 4 osoby.
- bydlení v 1. patře:
o skupina LYRA - pro 6 osob,
o skupina ORION - pro 7 osob,
o skupina FENIX - 6 osob,
- bydlení se samostatným vchodem:
o skupina SIRIUS - pro 6 osob,
Chráněné bydlení ve Frýdku-Místku na ul. Horymírova 2287 je rozdělené do dvou bytů:
o 2 byty - pro 4 osoby.
Skupina SVÍTÁNÍ - je složena ze tří dvoulůžkových pokojů, každý pokoj je vybaven kuchyňským koutem a bezbariérovou koupelnou s WC. Celá skupina má společný obývací prostor s kuchyňským koutem.
Skupina ROSA - je složena ze dvou dvoulůžkových pokojů, každý pokoj je vybaven kuchyňským koutem a bezbariérovou koupelnou s WC. Celá skupina má společnou prostornou kuchyň.
Skupina LYRA je složena ze tří dvoupokojových bytových jednotek, kde každá bytová jednotka má společnou předsíň a sociální zařízení. Celá skupina má společný obývací prostor s kuchyňským koutem.
Skupina ORION je složena ze tří dvoupokojových bytových jednotek a jedné jednopokojové bytové jednotky, kde každá bytová jednotka má v předsíni společný kuchyňský kout a sociální zařízení. Celá skupina má společný obývací prostor s kuchyňským koutem.
Skupina FENIX je složena ze dvou dvoupokojových bytových jednotek a dvou jednopokojových bytových jednotek, kde každá bytová jednotka má společnou předsíň a sociální zařízení. Celá skupina má společný obývací prostor s kuchyňským koutem.
Skupina SÍRIUS je složena ze tří bytů 2+1 (2 pokoje, kuchyňka, předsíň a sociální zařízení).
Bydlení SLUNEČNÝ DOMOV je složeno ze dvou bytů 3+1 (2 pokoje, obývací pokoj, kuchyň a sociální zařízení).
Cílová skupina
Sociální služba je určena pro muže a ženy s mentálním postižením, v kombinaci se zdravotním postižením a chronickým duševním onemocněním, kteří potřebují podporu jiné fyzické osoby.
Služby nemohou být poskytovány osobám:
- jejichž stav vyžaduje poskytnutí péče ve zdravotnickém zařízení,
- které nejsou schopny pobytu v chráněném bydlení z důvodu akutní infekční nemoci,
- které opakovaně narušují soužití s ostatními uživateli a porušují pravidla chráněného bydlení,
- s nekompenzovanou závislostí na alkoholu a omamných a psychotropních látkách.
Věková struktura
Věková struktura cílové skupiny uživatelů je 19-64 let.
Kapacita a rozsah poskytování sociální služby
Kapacita služby je pro 39 uživatelů.
Služba chráněné bydlení na ul. Jaroslava Lohrera je určena pro 35 uživatelů s mentálním postižením, s mentálním postižením v kombinaci se zdravotním postižením a pro uživatele s mentálním postižením v kombinaci s chronickým duševním onemocněním. Služba je poskytována 24 hodin denně dle potřeb uživatelů.
Služba chráněné bydlení Slunečný domov na ul. Horymírova je určena pro 4 uživatele s mentálním postižením nebo s mentálním postižením v kombinaci s chronickým duševním onemocněním. Služba je poskytována od 7:00 do 19:00 hod.
Cíle chráněného bydlení
Vytvářet uživatelům podmínky pro běžný způsob života, které budou přispívat k rozvoji schopností a dovedností, k udržení míry soběstačnosti uživatelů dle jejich individuálních schopností.
Dílčí cíle:
- Prostředísociální služby přiblížit běžným domácnostem.
- Podpora uživatele v samostatnosti při sebeobslužných činnostech a v procesech situačního chování.
- Podpora uživatele v péči o sebe a své okolí.
- Podpora uživatelů v pracovních dovednostech a návycích potřebných k udržení již získané pracovní pozice nebo k získání pracovní pozice.
- Podpora uživatelů v oblasti vytváření a udržování mezilidských vztahů a k aktivnímu trávení volného času.
Zásady služby
- individuální přístup k uživatelům - služby jsou poskytovány individuálně na míru uživateli,
- ochrana práv a důstojnosti uživatelů (předcházení předsudkům) - respektování soukromí, rozhodování,
- rozvoj samostatnosti uživatelů - vedení uživatelů k maximální samostatnosti při zvládání každodenních činností,
- podpora sociálního začleňování uživatelů - využívání běžných služeb, upevňování pracovních, osobních a společenských návyků,
- partnerský přístup k uživatelům - uživatel je vždy rovnocenným partnerem, pracovníci respektují jeho vůli a oprávněné zájmy,
- zásada odbornosti - vzdělávání pracovníků, předávání nabytých zkušeností kolegům, externí audity.